fbpx

kontakt rysiowe animacje animatorzy Łódź 668-398-878kontakt animator Łódź, urodziny z animatorem impreza firmowa kontaktkontakt@rysioweanimacje.pl

 

RYSIOWE ANIMACJE

Kreujemy świat zabawy

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

standardy ochrony małoletnich
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4

Załączniki

Załącznik nr 1. do Standardu ochrony małoletnich w firmie Rysiowe Animacje z dn. 15.08.2024 r.

 

Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do pracy z małoletnimi

 

  1. W firmie Rysiowe Animacje za proces rekrutacji pracowników dopuszczonych do pracy z małoletnimi odpowiada Magdalena Ryszka.
  2. Proces rekrutacji odbywa się poprzez rzetelne kryteria oceny pozwalające ocenić umiejętności, doświadczenie i kompetencje do pracy z małoletnimi.
  3. Personel, jak również każda osoba aplikująca na dane stanowisko przed zatrudnieniem, zostaje zapoznana ze Standardami ochrony małoletnich, w tym zasadami bezpiecznej rekrutacji mającymi na celu ochronę dzieci przed krzywdzeniem.
  1. Każdy kandydat do pracy z małoletnimi niezależnie od rodzaju umowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, wolontariat, praktyka zawodowa, staż itp.) podlega weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
  2. Do weryfikacji w w/w Rejestrze potrzebne są dane: imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe.
  3. Weryfikacja w Rejestrze musi odbyć się przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków i zleconych zadań.
  4. Wydruk z Rejestru przechowywany jest w aktach osobowych pracownika lub w analogicznej dokumentacji dotyczącej osoby pracującej na podstawie umowy cywilnoprawnej/wolontariusza/ praktykanta/stażysty.
  5. Każdy kandydat do pracy zostaje również przeszkolony w zakresie prowadzenia zajęć dla dzieci, animacji oraz organizacji czasu wolnego pod kątem merytorycznym, metodycznym oraz bezpieczeństwa. Personel firmy bierze udział regularnie (min. 1 raz w roku) w szkoleniach podnoszących kompetencje i mających na celu zagwarantować małoletnim jak największe bezpieczeństwo i komfort podczas wydarzeń.

 

 

 

 

Załącznik nr 2. do Standardu ochrony małoletnich w firmie Rysiowe Animacje z dn. 15.08.2024 r.

Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy Rysiowe Animacje

  1. Każdy nowozatrudniony pracownik w firmie Rysiowe Animacje niezależnie od formy zatrudnienia (umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, wolontariatu lub jakiejkolwiek innej formie) jest zapoznawany ze Standardem ochrony małoletnich.
  2. Dowodem zapoznania się ze Standardem ochrony małoletnich jest złożenie osobistego podpisu pod formularzem oświadczenia według Wzoru nr 1.
  3. Oświadczenie zapoznania się ze Standardem ochrony małoletnich powinno być podpisane w dniu rozpoczęcia pracy i przechowywane w aktach osobowych pracownika lub w analogicznej dokumentacji dotyczącej osoby pracującej na podstawie umowy cywilnoprawnej/wolontariusza/praktykanta/stażysty.
  4. Pracownicy zatrudnieni przed wprowadzeniem Standardu ochrony małoletnich zostają zapoznani z nowymi zasadami i potwierdzają zapoznanie się na zasadach przyjętych w firmie.
  5. W przypadku aktualizacji Standardu ochrony małoletnich zapoznanie pracowników ze zmianą i potwierdzenie zapoznania się odbywa się na zasadach przyjętych w firmie.
  6. Za aktualizację standardu ochrony małoletnich i odpowiada Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy, tj. Magdalena Ryszka.
  7. Standard ochrony małoletnich pracownikom firmy jest udostępniony poprzez wewnętrzne środki komunikacji w firmie (tj. wiadomości e-mail, zamknięte grupy na portalu Facebook i komunikatorze Messenger)
  8. Standard ochrony małoletnich jest udostępniony klientom na stronie internetowej firmy: www.rysioweanimacje.pl.
  9. Za publikację Standardu ochrony małoletnich na stronie internetowej zewnętrznej i wewnętrznych komunikatorach dla personelu odpowiada Magdalena Ryszka.

 

 

Wzór nr 1.

Oświadczenie

o zapoznaniu się ze standardem ochrony małoletnich i Kodeksem Bezpiecznej Relacji

 

Potwierdzam zapoznanie się ze Standardem ochrony małoletnich firmy Rysiowe Animacje i zobowiązuję do jego przestrzegania.

 

Imię i nazwisko …………………………………………………………….

 

Stanowisko ………………………………………………………………….

 

 

Data…………………………. Podpis ………………………………………

 

 

 SZCZEGÓŁOWE ZASADY OKREŚLAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM FIRMY – INSTRUKCJA DLA PERSONELU

 

Kodeks powstał celem poszanowania godności i wartości małoletnich w firmie Rysiowe Animacje. Dobro i bezpieczeństwo małoletnich jest dla nas najważniejsze. Zobowiązujemy się do stosowania zasad zapisanych w poniżej oraz reagowania i zgłaszania wszystkich zachowań niedozwolonych.

 

Potrzeby małoletniego

  1. Każdy małoletni może reagować inaczej, nawet w tej samej sytuacji. Składa się na to wiele czynników, takich jak poziom rozwoju, wiek, stan emocjonalny, dotychczasowe doświadczenia.
  2. Staraj się poznać potrzeby małoletniego i próbuj na nie odpowiadać, o ile jest to możliwe.
  3. Zapewnij małoletniemu sprawczość. Zapytaj, jak możesz się do niego zwracać. Traktuj małoletniego podmiotowo. Staraj się prowadzić rozmowę bezpośrednio z małoletnim, nie omawiaj jego sytuacji z pominięciem jego osoby.

 

Kontakt fizyczny

  1. Podczas prowadzenia usługi animacji staraj się, aby w pobliżu obecni byli rodzice, opiekunowie, inni członkowie personelu lub inne osoby dorosłe spoza personelu.
  2. Kontakt fizyczny niewynikający z konieczności udzielenia pomocy jest dopuszczalny, o ile odpowiada na potrzeby małoletniego, czyli uwzględnia wiek małoletniego, etap rozwojowy, kontekst kulturowy i sytuacyjny.
  3. Kontakt fizyczny, który może w jakimikolwiek stopniu wprawiać małoletniego w dyskomfort, jest niedopuszczalny.

 

Komunikacja z małoletnim

  1. Zacznij od przedstawienia się, krótko wytłumacz małoletniemu, czym się zajmujesz.
  2. Pozwól małoletniemu na wypowiadanie się w każdej kwestii. Słuchaj tego, co mówi.
  3. Każdą wypowiedź małoletniego traktuj z należytą uwagą. Odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą, dostosowując komunikat do jego możliwości (wieku, stanu emocjonalnego, poziomu rozwoju i sytuacji, w której się znajduje). Wyrażaj się prosto i zrozumiale. Upewnij się, czy małoletni rozumie to, co do niego mówisz.
  4. Jeśli coś jest dla małoletniego niezrozumiałe, staraj się to wytłumaczyć prostym językiem. Możesz to również zademonstrować, jeśli jest to możliwe.
  5. Zapewnij komunikację małoletniemu ze szczególnymi potrzebami, jeśli masz taką możliwość. W przypadku małoletnich komunikujących się niewerbalnie możesz skorzystać z form komunikacji alternatywnej.

 

 

Relacje z rodzicami i opiekunami małoletniego

  1. Przed rozpoczęciem wykonywania usługi animacji przedstaw się rodzicom/opiekunom i krótko opisz przebieg wykonywanej usługi. Odpowiadaj na pytania i zapewnij możliwość zadawania pytań oraz dostosowania się do potrzeb klienta.
  2. Doceniaj chęć pomocy rodziców i opiekunów podczas wykonywania usługi animacji.
  3. Zaufaj rodzicielskiej i opiekuńczej znajomości potrzeb i zachowań małoletniego. Zapytaj, co małoletni lubi, a czego nie lubi. Zapytaj, czy ma jakieś szczególne potrzeby, staraj się brać je pod uwagę.

 

Ochrona małoletniego przed krzywdzeniem

  1. Reaguj za każdym razem, kiedy jesteś świadkiem krzywdzenia lub podejrzewasz krzywdzenie małoletniego.
  2. Jeśli jesteś świadkiem zachowań niedozwolonych, mówienia nieprawdy, straszenia, umniejszania potrzeb i problemów małoletniego oraz łamania niniejszego zbioru przepisów przez personel firmy, w pierwszej kolejności zwróć uwagę i przypomnij o obowiązujących zasadach, a następnie poinformuj Koordynatora ds. Przeciwdziałania Przemocy.
  3. Staraj się zapewnić bezpieczeństwo małoletniemu podczas usługi animacji. Reaguj, gdy widzisz, że obecność danej osoby może źle wpływać na dziecko. Pamiętaj, że to Ty kontrolujesz przebieg animacji i zabaw, a więc masz realny wpływ na to, jak dzieci będą czuły się w swoim otoczeniu, jak dobrze będą się bawiły i jak to wpłynie na ich relacje. W każdym momencie możesz przerwać aktywność lub zmienić jej zasady, jeśli widzisz, że mogą one wpływać źle na małoletniego.
  4. Reaguj, gdy widzisz, że małoletni, korzystając z telefonu komórkowego lub tabletu, otwiera strony internetowe zawierające treści niebezpieczne. Zgłoś to niezwłocznie rodzicom lub opiekunom, a w przypadku ciężkiego naruszenia cyberbezpieczeństwa Policji.

Staraj się tak nie robić

  1. Nie oceniaj małoletniego i jego rodziny/opiekunów przez pryzmat statutu społecznego, materialnego lub pochodzenia. Niedozwolone są przejawy jakiejkolwiek formy dyskryminacji i nierównego traktowania.
  2. Nie udostępniaj danych osobowych i medycznych. Zachowaj w tajemnicy także te informacje, które udało Ci się ustalić dodatkowo.
  3. Nie zaprzeczaj odczuciom małoletniego. Jeśli mówi, że czuje się w taki sposób, to tak właśnie jest. Nie mów, że nie może się tak czuć.
  4. Nie upokarzaj dziecka np. poprzez niestosowne komentarze, powierzchowną ocenę czy porównanie z innymi małoletnimi.
  5. Nie szantażuj i nie zastraszaj małoletniego celem nakłonienia do poddania się wykonaniu danej czynności.
  6. Nie prowokuj nieodpowiednich kontaktów z małoletnim, utrzymuj odpowiednie granice w kontaktach z nim.
  7. Nie krzycz, nie obrażaj, nie wyzywaj, nie popychaj i nie stosuj jakichkolwiek zachowań naruszających godność małoletniego.

 

Wersja dla małoletnich

Cześć! Jesteśmy firmą Rysiowe Animacje. Pracują u nas wspaniali animatorzy, którzy zapewniają dobrą zabawę dzieciom, młodzieży i dorosłym. Chcemy, żebyś wśród nas czuł/czuła się bezpiecznie i komfortowo. W trosce o Twoje dobro i bezpieczeństwo będziemy w naszej codziennej pracy kierować się zasadami:

  1. Na początku przedstawimy się Tobie. Postaramy się krótko wytłumaczyć, czym się zajmujemy.
  2. Poprosimy, żebyś powiedział nam, jak możemy się do Ciebie zwracać. To jest dla nas ważne.
  3. Postaramy się mówić do Ciebie prostym językiem, tak by wszystko było zrozumiałe, jeśli jednak coś wymaga wytłumaczenia, powiedz nam o tym.
  4. Zależy nam przede wszystkim na dobrej i bezpiecznej zabawie, dlatego chętnie wysłuchamy tego, co lubisz robić, a co niekoniecznie sprawia Ci frajdę.
  5. Jesteśmy najbardziej szczęśliwi w naszej pracy, kiedy wszystkie dzieci bawią się razem z nami. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz brać udziału w jakiejś zabawie, to zrozumiemy to i nie będziemy Cię zmuszać do niczego.
  6. Jeśli jakaś zabawa jest dla Ciebie za trudna, nie umiesz jej wykonać lub się boisz – powiedz nam o tym. Chcemy, abyś dobrze się bawił, a nie spędzał czas na martwieniu się.
  7. Jeśli jesteś przestraszony lub martwisz się o coś, powiedz nam o tym. O ile jest to możliwe, postaramy się poszukać rozwiązania albo wskazać Ci miejsce, gdzie możesz się zgłosić po pomoc.
  8. Jeśli potrzebujesz wsparcia, powiedz nam o tym. Postaramy Ci się pomóc w granicach naszych możliwości i na pewno nie zostawimy Cię z Twoim problemem – Twoje dobre samopoczucie jest dla nas ważne.
  9. Jeśli w trakcie zabaw z nami źle się poczujesz – od razu nas o tym poinformuj i zrób sobie przerwę. Będziemy mieli na uwadze Twoje samopoczucie i postaramy się zorganizować spokojniejsze aktywności, abyś mógł zregenerować siły.
  10. Jeśli czujesz się niekomfortowo, niebezpiecznie, coś Cię zaniepokoi – powiedz nam o tym. Podejmiemy działania, by zapewnić Ci bezpieczeństwo.
  11. Twoi rodzice lub opiekunowie mogą być z Tobą podczas zabaw z nami, ale nie muszą – o tym decydujesz Ty, Drogi Uczestniku.

 

Załącznik nr 3 do Standardu ochrony małoletnich w firmie Rysiowe Animacje z dn. 15.08.2024 r.

 

Zasady interwencji personelu firmy Rysiowe Animacje w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego i udzielenia wsparcia

 

  1. Definicje:
    • Krzywdzenie małoletniego – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę (w tym członka personelu) lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zanied
    • Przemoc domowa – jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej.
    • Czyn karalny – zachowanie człowieka, które zostałoby uznane za przestępstwo, gdyby popełniła je osoba powyżej 17 roku życia.
    • Przestępstwo – np. ciężki uszczerbek na zdrowiu (utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, zeszpecenie, zniekształcenie ciała, spowodowanie ciężkiej choroby), zgwałcenie, zgwałcenie zbiorowe, kazirodcze, wykorzystanie seksualne małoletniego poniżej 15 r.ż., ze szczególnym okrucieństwem, z wykorzystaniem bezradności.
    • „Niebieska Karta” – narzędzie, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej, ale także współpraca przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów, które są zobowiązane do reagowania w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu przemocy domowej.
    • Zaniedbanie – brak zapewnienia podstawowych potrzeb małoletniego, gdy osoby odpowiedzialne mają ku temu środki i wiedzę. Dotyczy to m.in. jedzenia, ubrania, higieny, nadzoru lub schronienia, co może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub rozwoju małoletniego. Obejmuje ono również brak ochrony małoletniego przed narażeniem na niebezpieczeństwo.
    • Przemoc seksualna lub wykorzystywanie seksualne – angażowanie małoletniego w aktywność seksualną przez osobę dorosłą, np. trenera, opiekuna lub rodzica.
    • Przemoc emocjonalna – każdy akt powodujący naruszenie godności osobistej małoletniego, ukierunkowany na wyrządzenie krzywdy, tj. poniżanie, krytykowanie, upokarzanie lub ośmieszanie małoletniego, brak odpowiedniego wsparcia i uwagi, powodujące obniżenie jego poczucia wartości.

 

  1. Każdy pracownik firmy Rysiowe Animacje, który podejrzewa krzywdzenie małoletniego, ma obowiązek zgłosić swoje przypuszczenia do osoby odpowiedzialnej, tj. do Koordynatora ds. Przeciwdziałania Przemocy (Magdalena Ryszka). Koordynator z kolei jest odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
  2. W przypadku powzięcia przez nasz personel podejrzenia lub informacji o krzywdzeniu małoletniego, personel jest zobowiązany do niezwłocznego przekazywania informacji w tym zakresie.
  3. Jeśli nastąpi podejrzenie, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy w pierwszej kolejności niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (Policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998 (pogotowie), a następnie poinformować o tym Koordynatora ds. Przeciwdziałania Przemocy. Za poinformowanie odpowiednich służb odpowiada pracownik, który jako pierwszy uzyskał informację o takim zagrożeniu.
  4. Za „poinformowanie” Koordynatora ds. Przeciwdziałania Przemocy rozumie się kontakt bezpośredni, telefoniczny, SMS-owy, mailowy lub z wykorzystaniem komunikatorów internetowych oraz z uzyskaniem odpowiedzi zwrotnej.
  5. W przypadku, gdy nasi pracownicy otrzymają zgłoszenie/informację o tym, że krzywdzenia małoletnich dopuszcza się kierownictwo naszego podmiotu, za działania ujęte w tych procedurach, odpowiada osoba, która dostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.
  6. Informacje, o których mowa powyżej, powinny zostać utrwalone przez personel w sposób pisemny lub mailowy.
  7. Personel, który posiada informację o krzywdzeniu lub informacje związane z okolicznością danej sprawy związanej z krzywdzeniem, zobowiązani są do zachowania w tajemnicy tych informacji, z zastrzeżeniem informacji przekazywanych uprawnionym instytucjom w ramach ich działań interwencyjnych.
  8. W przypadku, gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego zostanie zgłoszone przez rodziców/opiekunów prawnych małoletniego, a podejrzenie po weryfikacji nie zostanie potwierdzone, przekazujemy rodzicom/opiekunom prawnym małoletniego informacje w tym zakresie w sposób pisemny.
  9. W przypadku, gdy doszło do zaniedbania potrzeb życiowych małoletniego lub doszło do innego zagrożenia dobra małoletniego ze strony rodziców lub opiekunów prawnych należy wystąpić do Sądu rodzinnego (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka) o wgląd w sytuację dziecka.
  10. W przypadku, gdy małoletni doznaje innej formy krzywdzenia na jego szkodę ze strony innego małoletniego należy wystąpić do Sądu rodzinnego o wgląd w sytuację małoletniego-krzywdzącego.
  11. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, w tym czynu karalnego przez osobę poniżej 17 roku życia na szkodę małoletniego należy sporządzić pisemne zawiadomienie do Prokuratury (właściwej dla miejsca zamieszkania małoletniego lub w przypadku braku możliwości ustalenia miejsca zamieszkania dziecka właściwej dla siedziby szpitala) według wzoru nr 1.
  12. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powinno zawierać:
    • Dane pokrzywdzonego – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub datę urodzenia.
    • Dane potencjalnego sprawcy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, o ile to możliwe PESEL, data urodzenia, relacja wobec dziecka (ojciec, matka).
    • Szczegółowy opis zdarzenia (okoliczności, opis obrażeń).
  • W przypadkach niejasnych lub wątpliwych pracownik odpowiedzialny za interwencję konsultuje sprawę z co najmniej dwiema osobami z personelu, jeśli ma taką możliwość. Pracownik odpowiedzialny za prowadzenie interwencji może rozmawiać z osobami zaangażowanymi, w tym małoletnim, osobą podejrzewaną o krzywdzenie i świadkami.
  • Każdy przypadek podjęcia interwencji podlega zgłoszeniu Koordynatorowi ds. Przeciwdziałania Przemocy (tel 668398878; e-mail: magdalenaryszka243@gmail.com) i odnotowaniu w rejestrze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzór nr 1

                                                           Miejscowość ………………………, dnia ……………….. r. Nr pisma wychodzącego/sygnatura sprawy

Prokuratura Rejonowa

w …………………………………………………..

adres ……………………………………………..

(nazwa i adres Prokuratury Rejonowej właściwej dla miejsca popełniania przestępstwa)

Zawiadamiający:                             ………………………………………………………

(nazwa podmiotu medycznego)

Reprezentowany przez:                                  ………………………………………………………

(imię i nazwisko reprezentanta podmiotu medycznego)

adres ………………………………………………

ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA

Działając w imieniu ………………………………………….. (nazwa podmiotu) składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa …………………………………………………. (wskazać nazwę lub opisać zdarzenie) przez ……………………………………… (imię i nazwisko domniemanego sprawcy) na małoletnim/małoletniej ……………………………………… (imię i nazwisko, data urodzenia), zamieszkałego/zamieszkałej w ……………………………………… (adres)

Uzasadnienie

W trakcie wykonywania przez …………………………………………………………………… (imię i nazwisko pracownika) obowiązków służbowych polegających na usługach animacji i prowadzenia zabaw w czasie wolnym ………………………………………………….. (imię i nazwisko małoletniego) – ujawnił/a on/a …………………………………………………………………………………………………………………………. (np. niepokojące treści dotyczące zachowań na tle seksualnym, zgłosił akt gwałtu, wykorzystania seksualnego).

Opis zdarzenia:

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mając na uwadze powyższe informacje, a także dobro i bezpieczeństwo małoletniego/małoletniej, wnoszę o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

 

 

……………………………………..

podpis zawiadamiającego

Załącznik nr 4 do Standardu ochrony małoletnich w firmie Rysiowe Animacje z dn. 15.08.2024 r.

Zasady przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów

lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

  1. W firmie Rysiowe Animacje zgłoszenia o zachowaniach niedozwolonych i zdarzeniach zagrażających małoletnim przyjmuje Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy.
  2. Każdy incydent lub zdarzenie zagrażające małoletniemu i podjęcie interwencji podlega zgłoszeniu Koordynatorowi ds. Przeciwdziałania Przemocy (tel. 668398878; e-mail: magdalenaryszka243@gmail.com).
  3. Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy każdy zgłoszony incydent i zdarzenie zagrażające małoletnim odnotowaniu w rejestrze według wzoru nr 1.
  4. Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy z każdego roku kalendarzowego dokonuje analizy zgłoszonych incydentów i zdarzeń zagrażających małoletnim. Wnioski z analizy uwzględnia w szkoleniach przeprowadzanych dla personelu firmy.
  5. Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy zabezpiecza i przechowuje wytworzoną dokumentację zgodnie z zasadami obowiązującymi w firmie.

 

Wzór nr 1.

 

 

REJESTR INTERWENCJI

 

Numer interwencji

Data podjęcia interwencji

Nazwa komórki organizacyjnej

Przesłanki do podjęcia interwencji

Wskazanie, kim jest dla małoletniego osoba krzywdząca*

Rodzaj podjętej interwencji**

Uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* rodzic/opiekun prawny, inne dziecko, członek personelu, inna osoba.

** zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wniosek do Sądu o wgląd w sytuację rodziny, wszczęcie procedury „Niebieska Karta”, w przypadku personelu postępowanie dyscyplinarne, inne działanie.

 

STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH

OBOWIĄZUJĄCY W FIRMIE RYSIOWE ANIMACJE

od dn. 15.02.2024 r.

  1. TEMAT STANDARDU

Ochrona małoletniego przed zrachowaniami niedozwolonymi.

  1. PODTEMAT STANDARDU

Celem standardu jest zapewnienie bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy Rysiowe Animacje (zwanej dalej „firmą”), zapewnienie bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych, podejmowanie interwencji w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego oraz określenie sposobów dokumentowania i zasad przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów, lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

 

III. GRUPA OPIEKI

Każdy małoletni, który bierze udział w wydarzeniach organizowanych lub współorganizowanych przez firmę Rysiowe Animacje. Za małoletniego uważa się osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.

 

  1. OŚWIADCZENIE STANDARDOWE

Każdy małoletni podczas uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Rysiowe Animacje ma zapewnione bezpieczne relacje z personelem firmy. Personel firmy podlega obowiązkowej weryfikacji przy rekrutacji do pracy i jest przeszkolony w zakresie przestrzegania standardu.

 

  1. KRYTERIA STRUKTURY

Firma Rysiowe Animacje z siedzibą w Łaznowskiej Woli przy ul. Rokicińskiej 60, 97-221 działa dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa, szacunku i godności. Firma zobowiązuje się do ochrony małoletniego przed zachowaniem niedozwolonym o charakterze: fizycznym, psychicznym, seksualnym, emocjonalnym, ekonomicznym i zaniedbaniem.

 

5.1. Organizacja pracy:

5.1.1. W firmie powołano Koordynatora ds. Przeciwdziałania Przemocy: Magdalena Ryszka.

5.1.2. Firma opracowała zasady zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim i udostępnia je na stronie internetowej w wersji pełnej oraz w wersji zrozumiałej dla małoletnich.

5.1.3. Incydenty i zdarzenia zagrażające małoletnim są systematycznie dokumentowane i analizowane.

 

5.2. Personel:

5.2.1. Personel jest szkolony z identyfikacji symptomów zachowań niedozwolonych co najmniej raz w roku.

5.2.2. Personel monitoruje sytuację i dobrostan małoletnich.

5.2.3. Personel zna zasady zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim.

5.2.4. W przypadku identyfikacji symptomów zachowań niedozwolonych personel podejmuje działania interwencyjne i udziela wsparcia zgodnie z procedurą określoną w Standardzie ochrony małoletnich.

 

5.3. Środki zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim:

5.3.1. Opracowane zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do pracy z małoletnim.

5.3.2. Opracowane zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy.

5.3.3. Opracowane zasady interwencji personelu firmy w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego i udzielenie wsparcia.

5.3.4. Opracowane zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej.

5.3.5. Opracowane zasady przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

5.3.6. Opracowany skrócony i uproszczony wariant przepisów, zrozumiały dla małoletnich.

 

  1. KRYTERIA PROCESU

6.1. Rekrutacja pracowników

6.1.1. W firmie Rysiowe Animacje za proces rekrutacji pracowników dopuszczonych do pracy z dziećmi w zakresie animacji, prowadzenia zajęć, warsztatów i eventów odpowiada Magdalena Ryszka.

6.1.2. Podczas rekrutacji bierze się pod uwagę min. wykształcenie, uprawnienia, doświadczenie, dotychczasowy przebieg zatrudnienia i referencje kandydata.

6.1.3. Każdy kandydat do pracy z małoletnimi niezależnie od rodzaju umowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, wolontariat, praktyka zawodowa, staż itp.) podlega weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

6.1.4. Szczegółowy sposób rekrutacji opisują zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do udzielania małoletnim świadczeń zdrowotnych (Załącznik 1).

 

6.2. Bezpieczne relacje między małoletnim a personelem firmy

6.2.1. W firmie opracowano zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy (Załącznik 2).

6.2.2. Personel firmy raz w roku jest szkolony i zna symptomy zachowań niedozwolonych oraz czynniki ryzyka zagrażające małoletnim, m.in. niepełnosprawność, choroby przewlekłe, choroby psychiczne, doświadczanie różnego rodzaju przemocy przez rodziców, przemoc wobec innych członków rodziny, uzależnienie rodziców lub innych członków rodziny, nieodpowiednie metody wychowawcze, izolacja społeczna, deprywacja, ubóstwo, przemoc, patologia w środowisku zamieszkania rodziny.

6.2.2.2. Czynnikami ryzyka podczas świadczenia usług animacyjnych może być min.:

– dotykanie małoletniego w sytuacjach nieuzasadnionych i w sposób, który może wywołać jakikolwiek dyskomfort u małoletniego,

– nadmierne okazywanie sympatii, pochwały i komplementy ponad uzasadnioną miarę,

– niezgłaszanie zachowań, które mogą naruszać dobro małoletniego i przyzwolenie na niezgłaszanie niepokojących praktyk,

– niezwracanie uwagi na potrzeby małoletniego np. wymuszanie wykonywania niektórych aktywności, nawet jeśli małoletni nie chce lub nie jest w stanie ich wykonywać,

– używanie agresywnego, wulgarnego języka, poniżanie, grożenie, ośmieszanie, upokarzanie, obrażanie małoletnich, innych członków personelu lub obrażanie rodzica/opiekuna,

– nieodpowiednie relacje dziecko-dorosły – nadużywanie pozycji autorytetu,

– dyskryminowanie, faworyzacja, ignorowanie, i nierówne traktowanie,

– nadmierne dbanie o reputację i unikanie skandali prowadzące do przemilczenia incydentów,

– nieznajomość procedur i wytycznych.

6.2.3. Standard o ochronie małoletnich w wersji dla małoletnich jest zamieszczony na stronie internetowej firmy.

 

6.3. Interwencje personelu firmy w przypadku krzywdzenia małoletniego i udzielenie wsparcia

6.3.1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, personel firmy niezwłocznie informuje Policję oraz wypełnia Kartę interwencji i zgłasza Koordynatorowi ds. Przeciwdziałania Przemocy.

6.3.2. Szczegółowy sposób postępowania interwencyjnego opisano w zasadach interwencji personelu firmy w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego (Załącznik 3).

 

6.4. Bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej

6.4.1. Istnieje możliwość korzystania z Internetu na urządzeniach podmiotu firmy wyłącznie przez personel firmy.

6.4.2. Nie istnieje możliwość korzystana z Internetu przez małoletnich samodzielnie i poprzez własne urządzenia bez nadzoru personelu firmy.

6.4.3. W przypadku udostępnienia małoletnim materiałów elektronicznych przez personel, jest on zobowiązany do uprzedniego sprawdzenia, czy te materiały są bezpieczne pod kątem korzystania z nich przez małoletnich. Należy zweryfikować też dany plik poprzez program antywirusowy tak, aby wyeliminować ryzyko zainstalowania niebezpiecznego oprogramowania na urządzeniu należącym do małoletniego lub jego rodziców/opiekunów.

6.4.4. Za treści niebezpieczne uznaje się treści szkodliwe, niedozwolone, nielegalne i niebezpieczne dla zdrowia (pornografia, treści obrazujące przemoc, promujące działania szkodliwe dla zdrowia i życia, popularyzujące ideologię faszystowską i działalność niezgodną z prawem, nawołujące do samookaleczeń i samobójstw, korzystania z narkotyków i używek, stwarzające niebezpieczeństwo werbunku do organizacji nielegalnych i terrorystycznych, różne formy cyberprzemocy, np. nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli).

6.4.5. Do potencjalnych zagrożeń płynących z użytkowania sieci należy zaliczyć:

  1. a) dostęp do treści niebezpiecznych,
  2. b) działalność innych użytkowników zagrażająca dobru małoletniego,
  3. c) oprogramowanie umożliwiające śledzenie i pozyskanie danych osobowych użytkowników

sieci.

6.4.5. Podczas wydarzeń organizowanych przez firmę Rysiowe Animacje nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu lub innych urządzeń jest możliwe jedynie za wyraźną zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej.

6.4.6. Firma nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie lub zniszczenie czy kradzież telefonu komórkowego oraz innego sprzętu elektronicznego.

6.4.7. Personel jest zobowiązany do zgłaszania niepokojących sygnałów, w szczególności takich, które mogą świadczyć o niebezpieczeństwie grożącym małoletnim.

 

6.5. Przyjmowanie zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposób dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

6.5.1. Zgłoszenia o zachowaniach niedozwolonych i zdarzeniach zagrażających małoletnim przyjmuje Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy.

6.5.2. Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy udziela wsparcia personelowi i małoletnim w chwili zdarzenia zagrażającemu małoletnim.

6.5.3. Za dokumentowanie, rejestrowanie, przechowywanie i analizowanie incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim odpowiada Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy.

6.5.4. Szczegółowy sposób postępowania opisano w zasadach przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim (Załącznik 4).

 

VII. NARZĘDZIA OCENY

7.1. Rejestr incydentów i zdarzeń zagrażających małoletnim.

7.2. Roczne sprawozdanie Koordynatora ds. Przeciwdziałaniu Przemocy.

  1. Liczbowy wskaźnik występowania w ciągu roku incydentów i zdarzeń zagrażających małoletnim.

 

  1. DOKUMENTY ZWIĄZANE

Załącznik nr 1. Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do udzielania świadczeń zdrowotnych małoletnim.

Załącznik nr 2. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy.

Załącznik nr 3.  Zasady interwencji personelu szpitala/poradni w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego i udzielenie wsparcia.

Załącznik nr 4. Zasady przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

Procedura postępowania wobec osób dotkniętych przemocą seksualną i przemocą w rodzinie – Niebieska Karta.

Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560).

 

  1. AKTUALIZACJA STANDARDU

Co dwa lata lub w przypadku zmian.

 

STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH

OBOWIĄZUJĄCY W FIRMIE RYSIOWE ANIMACJE

od dn. 15.02.2024 r.

  1. TEMAT STANDARDU

Ochrona małoletniego przed zrachowaniami niedozwolonymi.

  1. PODTEMAT STANDARDU

Celem standardu jest zapewnienie bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy Rysiowe Animacje (zwanej dalej „firmą”), zapewnienie bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych, podejmowanie interwencji w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego oraz określenie sposobów dokumentowania i zasad przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów, lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

 

III. GRUPA OPIEKI

Każdy małoletni, który bierze udział w wydarzeniach organizowanych lub współorganizowanych przez firmę Rysiowe Animacje. Za małoletniego uważa się osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.

 

  1. OŚWIADCZENIE STANDARDOWE

Każdy małoletni podczas uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Rysiowe Animacje ma zapewnione bezpieczne relacje z personelem firmy. Personel firmy podlega obowiązkowej weryfikacji przy rekrutacji do pracy i jest przeszkolony w zakresie przestrzegania standardu.

 

  1. KRYTERIA STRUKTURY

Firma Rysiowe Animacje z siedzibą w Łaznowskiej Woli przy ul. Rokicińskiej 60, 97-221 działa dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa, szacunku i godności. Firma zobowiązuje się do ochrony małoletniego przed zachowaniem niedozwolonym o charakterze: fizycznym, psychicznym, seksualnym, emocjonalnym, ekonomicznym i zaniedbaniem.

 

5.1. Organizacja pracy:

5.1.1. W firmie powołano Koordynatora ds. Przeciwdziałania Przemocy: Magdalena Ryszka.

5.1.2. Firma opracowała zasady zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim i udostępnia je na stronie internetowej w wersji pełnej oraz w wersji zrozumiałej dla małoletnich.

5.1.3. Incydenty i zdarzenia zagrażające małoletnim są systematycznie dokumentowane i analizowane.

 

5.2. Personel:

5.2.1. Personel jest szkolony z identyfikacji symptomów zachowań niedozwolonych co najmniej raz w roku.

5.2.2. Personel monitoruje sytuację i dobrostan małoletnich.

5.2.3. Personel zna zasady zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim.

5.2.4. W przypadku identyfikacji symptomów zachowań niedozwolonych personel podejmuje działania interwencyjne i udziela wsparcia zgodnie z procedurą określoną w Standardzie ochrony małoletnich.

 

5.3. Środki zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim:

5.3.1. Opracowane zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do pracy z małoletnim.

5.3.2. Opracowane zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy.

5.3.3. Opracowane zasady interwencji personelu firmy w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego i udzielenie wsparcia.

5.3.4. Opracowane zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej.

5.3.5. Opracowane zasady przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

5.3.6. Opracowany skrócony i uproszczony wariant przepisów, zrozumiały dla małoletnich.

 

  1. KRYTERIA PROCESU

6.1. Rekrutacja pracowników

6.1.1. W firmie Rysiowe Animacje za proces rekrutacji pracowników dopuszczonych do pracy z dziećmi w zakresie animacji, prowadzenia zajęć, warsztatów i eventów odpowiada Magdalena Ryszka.

6.1.2. Podczas rekrutacji bierze się pod uwagę min. wykształcenie, uprawnienia, doświadczenie, dotychczasowy przebieg zatrudnienia i referencje kandydata.

6.1.3. Każdy kandydat do pracy z małoletnimi niezależnie od rodzaju umowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, wolontariat, praktyka zawodowa, staż itp.) podlega weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

6.1.4. Szczegółowy sposób rekrutacji opisują zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do udzielania małoletnim świadczeń zdrowotnych (Załącznik 1).

 

6.2. Bezpieczne relacje między małoletnim a personelem firmy

6.2.1. W firmie opracowano zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy (Załącznik 2).

6.2.2. Personel firmy raz w roku jest szkolony i zna symptomy zachowań niedozwolonych oraz czynniki ryzyka zagrażające małoletnim, m.in. niepełnosprawność, choroby przewlekłe, choroby psychiczne, doświadczanie różnego rodzaju przemocy przez rodziców, przemoc wobec innych członków rodziny, uzależnienie rodziców lub innych członków rodziny, nieodpowiednie metody wychowawcze, izolacja społeczna, deprywacja, ubóstwo, przemoc, patologia w środowisku zamieszkania rodziny.

6.2.2.2. Czynnikami ryzyka podczas świadczenia usług animacyjnych może być min.:

– dotykanie małoletniego w sytuacjach nieuzasadnionych i w sposób, który może wywołać jakikolwiek dyskomfort u małoletniego,

– nadmierne okazywanie sympatii, pochwały i komplementy ponad uzasadnioną miarę,

– niezgłaszanie zachowań, które mogą naruszać dobro małoletniego i przyzwolenie na niezgłaszanie niepokojących praktyk,

– niezwracanie uwagi na potrzeby małoletniego np. wymuszanie wykonywania niektórych aktywności, nawet jeśli małoletni nie chce lub nie jest w stanie ich wykonywać,

– używanie agresywnego, wulgarnego języka, poniżanie, grożenie, ośmieszanie, upokarzanie, obrażanie małoletnich, innych członków personelu lub obrażanie rodzica/opiekuna,

– nieodpowiednie relacje dziecko-dorosły – nadużywanie pozycji autorytetu,

– dyskryminowanie, faworyzacja, ignorowanie, i nierówne traktowanie,

– nadmierne dbanie o reputację i unikanie skandali prowadzące do przemilczenia incydentów,

– nieznajomość procedur i wytycznych.

6.2.3. Standard o ochronie małoletnich w wersji dla małoletnich jest zamieszczony na stronie internetowej firmy.

 

6.3. Interwencje personelu firmy w przypadku krzywdzenia małoletniego i udzielenie wsparcia

6.3.1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, personel firmy niezwłocznie informuje Policję oraz wypełnia Kartę interwencji i zgłasza Koordynatorowi ds. Przeciwdziałania Przemocy.

6.3.2. Szczegółowy sposób postępowania interwencyjnego opisano w zasadach interwencji personelu firmy w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego (Załącznik 3).

 

6.4. Bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej

6.4.1. Istnieje możliwość korzystania z Internetu na urządzeniach podmiotu firmy wyłącznie przez personel firmy.

6.4.2. Nie istnieje możliwość korzystana z Internetu przez małoletnich samodzielnie i poprzez własne urządzenia bez nadzoru personelu firmy.

6.4.3. W przypadku udostępnienia małoletnim materiałów elektronicznych przez personel, jest on zobowiązany do uprzedniego sprawdzenia, czy te materiały są bezpieczne pod kątem korzystania z nich przez małoletnich. Należy zweryfikować też dany plik poprzez program antywirusowy tak, aby wyeliminować ryzyko zainstalowania niebezpiecznego oprogramowania na urządzeniu należącym do małoletniego lub jego rodziców/opiekunów.

6.4.4. Za treści niebezpieczne uznaje się treści szkodliwe, niedozwolone, nielegalne i niebezpieczne dla zdrowia (pornografia, treści obrazujące przemoc, promujące działania szkodliwe dla zdrowia i życia, popularyzujące ideologię faszystowską i działalność niezgodną z prawem, nawołujące do samookaleczeń i samobójstw, korzystania z narkotyków i używek, stwarzające niebezpieczeństwo werbunku do organizacji nielegalnych i terrorystycznych, różne formy cyberprzemocy, np. nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli).

6.4.5. Do potencjalnych zagrożeń płynących z użytkowania sieci należy zaliczyć:

  1. a) dostęp do treści niebezpiecznych,
  2. b) działalność innych użytkowników zagrażająca dobru małoletniego,
  3. c) oprogramowanie umożliwiające śledzenie i pozyskanie danych osobowych użytkowników

sieci.

6.4.5. Podczas wydarzeń organizowanych przez firmę Rysiowe Animacje nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu lub innych urządzeń jest możliwe jedynie za wyraźną zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej.

6.4.6. Firma nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie lub zniszczenie czy kradzież telefonu komórkowego oraz innego sprzętu elektronicznego.

6.4.7. Personel jest zobowiązany do zgłaszania niepokojących sygnałów, w szczególności takich, które mogą świadczyć o niebezpieczeństwie grożącym małoletnim.

 

6.5. Przyjmowanie zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposób dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

6.5.1. Zgłoszenia o zachowaniach niedozwolonych i zdarzeniach zagrażających małoletnim przyjmuje Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy.

6.5.2. Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy udziela wsparcia personelowi i małoletnim w chwili zdarzenia zagrażającemu małoletnim.

6.5.3. Za dokumentowanie, rejestrowanie, przechowywanie i analizowanie incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim odpowiada Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy.

6.5.4. Szczegółowy sposób postępowania opisano w zasadach przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim (Załącznik 4).

 

VII. NARZĘDZIA OCENY

7.1. Rejestr incydentów i zdarzeń zagrażających małoletnim.

7.2. Roczne sprawozdanie Koordynatora ds. Przeciwdziałaniu Przemocy.

  1. Liczbowy wskaźnik występowania w ciągu roku incydentów i zdarzeń zagrażających małoletnim.

 

  1. DOKUMENTY ZWIĄZANE

Załącznik nr 1. Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników dopuszczonych do udzielania świadczeń zdrowotnych małoletnim.

Załącznik nr 2. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem firmy.

Załącznik nr 3.  Zasady interwencji personelu szpitala/poradni w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego i udzielenie wsparcia.

Załącznik nr 4. Zasady przyjmowania zgłoszeń o zachowaniach niedozwolonych, sposobu dokumentowania, przechowywania i analizowania zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających małoletnim.

Procedura postępowania wobec osób dotkniętych przemocą seksualną i przemocą w rodzinie – Niebieska Karta.

Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560).

 

  1. AKTUALIZACJA STANDARDU

Co dwa lata lub w przypadku zmian.

 

Przewiń na górę