fbpx

kontakt rysiowe animacje animatorzy Łódź 668-398-878kontakt animator Łódź, urodziny z animatorem impreza firmowa kontaktkontakt@rysioweanimacje.pl

 

RYSIOWE ANIMACJE

Kreujemy świat zabawy

URODZINY W DOMU VS URODZINY NA SALI – WADY I ZALETY

Przynajmniej raz w roku (a przy większej ilości pociech nawet i częściej) rodzic staje przed nie lada dylematem:

zorganizować urodziny dziecka w domu, czy na sali?

Każdorazowo stanowi to spore wyzwanie – zależy nam przecież na usatysfakcjonowaniu dziecka, uśmiechach gości i rozsądnym budżecie zarazem. I nieraz, kiedy już myślimy, że powzięliśmy ostateczną decyzję, coś skłania nas do rozważenia drugiej opcji. Bo początkowo wydawało nam się, że impreza w domu jest bardziej opłacalna, ale raptem przypomina nam się, że w komodzie trzymamy XIX-wieczną zastawę po prapraprababce, a stłuczenie jej przez rozbiegane dzieciaki okaże się większą stratą finansową niż wynajęcie lokalu.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z tych opcji jest korzystniejsza. Nie ma tu bowiem złych i dobrych wyborów – każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. Niemniej warto zawczasu przeanalizować wszystkie ,,za” i ,,przeciw”, żeby ostatecznie móc uznać swoją decyzję za słuszną. Co więc warto rozpatrzeć dokonując tego wyboru? Weźmy najpierw na tapet wynajem lokalu.

ZALETY URODZIN NA SALI

1. Oszczędność czasu

Sprzątanie, dekoracje, poczęstunek – wszystko to można określić mianem wielkiego pochłaniacza czasu. Przygotowania często wymagają zabrania się do nich ze sporym wyprzedzeniem. Problem ten zostaje zminimalizowany wraz z podjęciem decyzji o organizacji urodzin w wynajętym lokalu. Jednocześnie nie trzeba się stresować, że dom po imprezie będzie obrócony do góry nogami.

2. Bezpieczeństwo i nadzór

No właśnie! Pod hasłem ,,bezpieczeństwo” mamy na myśli dwie sprawy: po pierwsze primo – bezpieczeństwo dzieci, ale też naszej domowej przestrzeni. Mnogość kłopotów, o których myślimy przed zorganizowaniem przyjęcia w domu potrafi przysporzyć sporo stresu. A to boimy się, że coś się zniszczy, a to że nasz zwierzak drapnie lub dziabnie w paluszek, albo że na sekundę stracimy któreś dzieci z oczu i będzie kuku. W lokalach często możemy liczyć na profesjonalną opiekę personelu. A nawet jeśli decydujemy się na wynajem sali bez dodatkowej obsługi – wiemy, że ilość potencjalnych szkód i zagrożeń jest ograniczona.

3. Większa przestrzeń = więcej miejsca dla gości

Tutaj nie trzeba się specjalnie rozwodzić. Warunki domowe często nie pozwalają na zapewnienie gościom odpowiedniej ilości przestrzeni. Przyjęcie w sali to gwarant tego, że każdy się pomieści, a dzieci nie będą rozpraszać się po wszystkich pokojach.

4. Brak stresu związanego ze sprzątaniem po imprezie

Urodziny, urodziny… i po urodzinach. Zwykle stresujemy się porządkami przed przyjęciem, a zapominamy, że czyha na nas kolejna pułapka – sprzątanie po wyjściu gości. Jesteśmy więc w pewnym sensie skazani na swoistą syzyfową pracę. Wynajem sali ma więc też tę zaletę, że nie musimy się martwić o ciągłe ogarnianie galimatiasu.

WADY URODZIN NA SALI

Jak wszystko w życiu – impreza w lokalu ma też niestety swoje wady. Spróbujmy przyjrzeć im się bliżej, nie chcemy w końcu niczego przeoczyć!

1. Koszt

Jak wiemy – nie ma nic za darmo. I sprawdza się to też w kontekście wynajęcia sali. Nie jest to jeszcze na tyle problematyczne, jeżeli ograniczamy się do płacenia za samo miejsce. Niektóre lokale jednak nie przystają na wnoszenie własnego poczęstunku, dlatego trzeba być przygotowanym też na dodatkowe opłaty. Dekoracje oferowane przez lokal będą też droższe niż balony nadmuchane w domu, czy papierowe ozdoby.

2. Limit czasowy

Długość przyjęcia na sali jest ograniczona. Płacimy przecież za określony czas, po którym goście są zmuszeni do opuszczenia lokalu. A wiemy przecież jak to jest, kiedy dzieci bawią się w najlepsze – hulanka może trwać w to-mi-graj i ani im myśleć o powrocie do domu.

No dobrze, wiemy już, o czym należy pomyśleć zanim zarezerwuje się termin na przyjęcie urodzinowe w sali. Przejdźmy zatem do plusów i minusów wyprawiania go we własnym domu lub mieszkaniu.

ZALETY URODZIN W DOMU

1. Duża dowolność

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! Organizując urodziny dziecka u siebie, możemy zrobić wszystko wedle własnego lub naszej pociechy pomysłu. Mamy więc zupełnie wolną rękę jeśli chodzi o dekoracje, długość imprezy i rodzaj poczęstunku.

2. Niskie koszty

Czyli przeciwieństwo wynajęcia sali. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, decyzja o zorganizowaniu urodzin w domu wydaje się być lepsza. Musimy wtedy bowiem ponieść koszty związane wyłącznie z jedzeniem i ewentualnymi dekoracjami.

3. Domowa atmosfera

Urodziny w domu mają tę przewagę, że najzwyczajniej w świecie przyjemnie jest posiedzieć w gronie przyjaciół we własnej przestrzeni. Dzieci lubią zapraszać się do siebie, pokazywać swój pokój, czy zabawki. Przyjęcie urodzinowe to dla nich zasadniczo jedyna okazja na ugoszczenie większej ilości osób naraz (w końcu strach pomyśleć, co by było, gdybyśmy zapraszali całą ferajnę w każdym tygodniu).

4. Nieograniczony czas

Być może nie jest to zaleta dla rodzica (po paru godzinach głośnych zabaw i okrzyków można być już trochę wyczerpanym), ale na pewno dla solenizanta/solenizantki. Wiemy, jak rozczulające bywają zawiedzione spojrzenia i minki dzieci, kiedy kończy się przyjęcie. Szczególnie wtedy, gdy powodem ograniczonego czasu jest po prostu ograniczony budżet. Nie musimy się o to martwić podczas imprezy urodzinowej w domu lub mieszkaniu. To my decydujemy, kiedy pora na Telesfora (czyli w tym przypadku koniec przyjęcia).

5. Wszystko stacjonarnie

Otóż to! Odpada stres związany z dojazdem na miejsce (co jest wyjątkowo ważne dla wszystkich spóźnialskich). W ostatecznym rozrachunku lepiej jest nie zdążyć odkurzyć przed przyjściem pierwszego gościa, niż spóźnić się z dotarciem do lokalu na wyznaczoną godzinę.

WADY URODZIN W DOMU

1. Duży nakład pracy

Począwszy od tortu, przez inne smakołyki, po dekoracje i sprzątanie. Wszystko to może niewątpliwie doprowadzić do szału, zwłaszcza, że dzieci biorą takie wydarzenia bardzo poważnie i zwyczajnie chcą, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Musimy być więc przygotowani na spore zamieszanie zarówno przed imprezą, jak i w jej trakcie.

2. Ryzyko zniszczeń

Takie ryzyko wiąże się też oczywiście z urodzinami w lokalu, wtedy jednak jesteśmy zobligowani do dodatkowych opłat, albo zostaną nam pobrane pieniądze z kaucji. Szkody w domu mogą zaś być nieodwracalne, bo mogą wiązać się ze zniszczeniem chociażby cennej pamiątki rodzinnej. Należy jednak pamiętać, że to rzadkość, dlatego nie ma też co nad wyraz demonizować przyjęcia w domu.

Wiemy, jak dużo stresu potrafi przysporzyć organizacja urodzin dziecka. Starajmy się jednak pamiętać, że sprawy związane z jedzeniem, dekoracjami, czy porządkiem są drugorzędne i stanowią przede wszystkim przedmiot rozważań dorosłych. Dzieci doceniają zaś już sam fakt spotkania w gronie przyjaciół i celebracji ich święta. Czasami w ogóle nie mamy na to wpływu – bo zaplanujemy wszystko co do detalu, a dzieci finalnie urządzą przyjęcie po swojemu. Warto więc zadbać po prostu o komfort i zbilansować wady i zalety obydwu rozwiązań.

Przewiń na górę