Przykłady warsztatów które rozbudzą kreatywność Twojego dziecka
Kreatywny czas dziecka
Nowoczesne technologie nie uczą kreatywnego myślenia
Ilość bodźców, z jakimi stykają się obecnie dzieci, jest znacznie wyższa niż ich liczba w czasach naszego dorastania. Nasze pociechy odbierają wiele informacji jednocześnie, a ich ulubiony sposobem spędzania wolnego czasu jest w wielu przypadkach oglądanie bajek, czy korzystanie z tabletu.
Niestety, takie nawyki dotyczą dzieci w coraz młodszym wieku – maluchy szybciej uczą się podstawowej obsługi telefonu, niż konstrukcji prostych zdań. Wszystkie te elementy zabijają kreatywność, która przecież powinna być stałym elementem zarówno dzieciństwa, jak i okresu dorastania.
Pora na zmianę! Jak zorganizować czas tak, by wspierać kreatywność naszej pociechy? Jak zainteresować dziecko i skłonić go do realizacji nowych pomysłów? Pomocna może się okazać zarówno codzienna zabawa, jak i odpowiednio dobrane warsztaty. Co warto o nich wiedzieć?
Kreatywne zabawy - zmień telefon na twórczą zabawę
Dzieci to z natury mistrzowie kreatywnego myślenia i działania. Warto wspierać ich w rozwoju poprzez pokazanie, że poza utartymi schematami i sztywnymi ramami istnieje świat pełen pomysłów i niestandardowych rozwiązań.
Dlaczego warto skłaniać dziecko do szukania nowej drogi? Przede wszystkim dlatego, że kreatywność rozwinięta w dzieciństwie zaprocentuje w przyszłości. Nasza pociecha stanie się dorosłym, który jest lepiej przygotowany do codziennych wyzwań i może odnaleźć się w każdej sytuacji.
Kreatywne zabawy to nie tylko miłe spędzanie czasu. To także sposób na pogłębienie zdolności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej, a także nauka zdrowej rywalizacji i odpowiedniego podejścia do małych i dużych niepowodzeń. Kreatywne spędzanie czasu rozwija sensorykę i motorykę, zwiększa potencjał intelektualny, uczy twórczego i nieschematycznego myślenia. To także doskonały sposób na poznanie nowych informacji i sprawdzenie, która aktywność może stać się wciągającym hobby.
Dzięki takiemu działaniu dziecko uczy się pracy w grupie i zyskuje ochotę na odkrywanie tego, co pozostaje w sferze nowości.
Jak zachęcić dziecko do zmiany nawyków?
O czym należy pamiętać, gdy chcemy zachęcić dziecko do twórczego spędzania czasu? Przede wszystkim o tym, by odłożyć wszelkie gadżety elektroniczne i wybrać aktywność, która nie opiera się na utartych schematach. Doskonałym przykładem może być taniec, który pozwala uwolnić emocje i ruszać się tak, jak nam w duszy gra. Co ważne, sprzymierzeńcem kreatywności jest… nuda. To w takich chwilach nasza pociecha jest bardziej skłonna do szukania nowych aktywności. Nie wszystko musi więc być zaplanowane.
Kolejna ważna kwestia dotyczy sposobu postrzegania świata. To, co jest ciekawe dla dziecka, nam może wydawać się mało atrakcyjne, a nawet dziwne. Warto jednak pamiętać, że dorośli we wszystkim, co ich otacza, szukają większego sensu i praktyczności. Z kolei dzieci – radości i zabawy.
Na koniec dodajmy, że to my, rodzice jesteśmy najlepszym przykładem. Mając to na uwadze, powinniśmy brać aktywny udział w różnych kreatywnych zabawach, by pokazać dziecku, że jest to dla nas tak samo ważne.
Rozwiązanie - kreatywne warsztaty oraganizowane przez Rysiowe Animacje
Trzeba jednak przyznać, że rozbudzanie dziecięcej kreatywności to niemałe wyzwanie. Co w sytuacji, gdy wszystkie pomysły zostały już wyczerpane? I czy nie lepiej jest, gdy nasza pociecha wchodzi w interakcje z innymi, szczególnie ze swoimi rówieśnikami? Jeśli chcesz w jeszcze większym stopniu rozwinąć pomysłowość swojego dziecka, skorzystaj z pomocy specjalistów od twórczej i rozwijającej zabawy.
Nasze warsztaty zostały stworzone tak, by trafiać do dzieci w różnym wieku i w przyjemny sposób uczyć ich nowych umiejętności. To ciekawe propozycje, które możesz dopasować do wieku, charakteru, czy zainteresowań swojej pociechy. Różne dyscypliny i zajęcia pobudzają dziecko do myślenia i wzmacniają jego poczucie własnej wartości. Jakie konkretnie warsztaty możesz wybrać?
Oferta rysiowych warsztatów kreatywnych
Jeden z najpopularniejszych rodzajów warsztatów to
Propozycja, która cieszy się dużą popularnością to zajęcia “DIY”. Specjalnie przygotowany program uczy kreatywności i innowacyjnego myślenia. W czasie zajęć tworzone są różnego rodzaju przedmioty, także te z odległej przeszłości. Dziecko pod okiem doświadczonych instruktorów uczy się, jak od podstaw stworzyć coś, co będzie mogło następnie zabrać do domu. Zajęcia pod nazwą ARTISTIKO odbywają się cyklicznie w Domu Kultury Romus każdy czwartek 17:30 Łódź Podhalańska 1.
Warsztaty z suchym lodem to propozycja godna uwagi. Dlaczego? Eksperymenty nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale i ciekawość do otaczającego świata. Suchy lód zawsze wyzwala dużo emocji gdzie pojawiają się ogromne chmury „dymu”.
A może więcej aktywności fizycznej i warsztaty typu survival? Świetnie sprawdzą się nasze zajęcia “Orientuj się!”, które prowadzone są w lesie lub innym terenie zielonym. Dzieci w różnym wieku mogą dowiedzieć się, jak odczytać mapy hipsometryczne, jak rozpoznać gdzie jest północ, czym jest busola i jak jest różnica pomiędzy kompasem. To praktyczne umiejętności, które niepostrzeżenie wpływają także na kreatywność.
Inne warsztaty to m.in. zabawa “Placki w polu”, która łączy fantazję i survival; zabawa “Buduj z rysiem”, gdzie wykorzystywane są klocki i inne elementy konstrukcyjne; warsztaty „Złapiemy każdy Twój sen”, podczas których wykonywane są łapacze snów; czy też warsztaty “bąblekowo”, czyli warsztaty mydlarskie, w czasie których dzieci wykonują glicerynowe mydełka. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie www. Czekamy na was!